2 Kasım 2013 Cumartesi

Brezilyalı Kadınların Güzellik ve Bakım Alışkanlıkları

Hola chicas!
Brezilya seyahatimi bitirip Arjantin'e yerleştim stajım için. Kalacak yer sorunu, ortamı tanıma derken sürekli aklımda olan bu yazıyı erteledim de erteledim. Başlayalım artık :)

Brezilya'da kozmetikten çok fazla vergi alındığı için sadece birkaç uluslararası ve birkaç da yerel marka var ve onlar da aşırı pahalı. Maybelline en sık rastlanan marka ve bir maskarası 30 tl'den başlıyor desem?

Diğer kozmetik ürünlerinde de fiyatlar çok farklı değil. Brezilya Sephora'sının internet sitesinden fiyatları kontrol edebilirsiniz. Brezilya real'i ve Türk lirası birbirine yakın, dolayısıyla aklınızda bir fikir oluşabilir. Naked 2 paleti 225 tl'ydi mesela.

Drugstore'larında hem kişisel bakım ürünleri hem de ilaç satılıyor. (Arjantin'de de böyle, onun da yazısı gelecek)
Brezilyalı kadınlar saçlarına inanılmaz önem verdiği için gerek drugstore'larda gerekse marketlerde zibilyon tane saç bakım ürünü satılırken, sadece 3-5 markanın cilt bakım ürünü var ve sayıları çok yetersiz.


 Carrefour ayarındaki bir hiper marketin sırf saç bakım ürünü reyonları. En sona kadar, sağlı ve sollu saç bakım ürünleri var.
 Bu da aynı marketin cilt bakım ürünü reyonu. Aradaki farka dikkat. Sadece 2 sıra ürün var.
Aynı hiper marketin kozmetik "reyonu"

Bir avm'deki MAC kiosk'u. Fiyatları Türkiye'dekinden bile pahalı olduğu için pek yaklaşamadım gördüğünüz üzere :)

"Elidor" markası Brezilya'da "Seda" adıyla satılıyor. "Seda" Portekizce ve İspanyolca "İpek" demek. Aynı marka Arjantin'de "çizgi" anlamına gelen "Sedal" adıyla satılıyor nedense.


Bu fotoğraf plajlarıyla ünlü Florianopolis'in sahil kesiminden bir "drugstore"dan. Deniz kenarı olmasına rağmen Brezilya'daki kozmetik kıtlığı burayı da vurmuş, güneş koruyucular sadece küçük raf boyunca satılıyor. İşin ilginci, Brezilya'nın diğer şehirlerinde de çok fazla güneş koruyucusu satılmıyor. Plajlarıyla ünlü bir ülkeye yakıştıramadım bu kadar az ürünü!

Brezilya'da kozmetik aşırı pahalı dedik ya, en net örneklerinden biri. John Frieda şampuanlar 55 tl, Frizz-ease serum 70 tl, Organix şampuanlar ise 65 tl!Keratin bakımının Brezilya'da büyük önemi var. Fotoğrafta gördüğünüz kiloluk keratinler en kıytıda köşede kalmış küçük marketlerde bile satılıyor. 1 kiloluk ürünün fiyatı 10 lira civarı. Saçların kabarmasını önlüyormuş ve çok yoğun bir bakım ürünü olduğundan ayda sadece 1 kere falan kullanmak gerekiyormuş. Bir arkadaşım bu ürünü çok kullanmaktan dolayı saçlarının "yorulduğunu" söylemişti.
"Madem ayda 1 kez falan kullanmak gerekiyor, neden kiloluk satılıyor" soruma ise cevap bulamadım :)


Brezilya fönü yapılırken sıkıldığımı göre kuaförün oyalanmam için verdiği dergideki "Seda" reklamları.
En alt rafta az önce bahsettiğim kiloluk keratinlerden görebilirsiniz.

Bu da Brezilya'da geç bulup erken kaybettiğim muhteşem bir tonik. Arkadaşım marketten 6-7 liraya almış, muhteşem bir ürün, sen de dene dedi. Makyajımı çıkarıp yüzümü temizlemiştim ama bir deneyeyim dedim. Yüzümü sildiğim pamuğa baktığımda inanamadım, hiç temizlenmemiş gibiydi. 
Bu mucize ürünü küçük bir firma çıkarıyor ve daha sonra başka bir yerde bulamadım ne yazık ki. İçimde kalan bir ürün oldu.

Brezilyalı kadınlar için en önemli bakım ürünleri, saç ürünleri. Brezilya fönü çok yaygın (haliyle). Hatta Arjantin'de tanıştğım 2 Brezilyalı kız saçlarımın çok güzel göründüğünü söyledi, ben progressiva yaptırdığımı söyleyince ikisi birden "aaa, biz de!" dediler. Onlar için sıradan bir işlem.

Saç bakım ürünlerinde "anti-frizz" baskınlığı var. Saçları acayip kabaran bir insan olarak bavuluma daha fazla yük etmemek için almadım. Brezilyalı kadınların saç telleri daha kalın ve kıvırcığa yatkın olduğu için, anti-frizz ürünler onlarda bu kadar etki ediyorsa bende nasıl etki ederdi kim bilir...

Brezilyalı kadınlar saçlarına verdikleri önemi ciltlerine vermiyor- ya da cilt bakım ürünleri inanılmaz pahalı ve az çeşitli olduğu için öyle bir çıkarıma vardım. Ancak yine de makyaj yapan çok fazla kadın göremezsiniz.

"Make B." diye bir kozmetik markaları var. Ürün çeşitlilği çok az, fiyatlar yüksek. Türkiye'de olsa kimse yüzüne bakmaz.

Brezilya'da çok çeşitli kozmetik markaları olmadığından, kadınlar ülkelerinde satılmayan markalara iç geçirerek bakıyorlar. Brezilyalı arkadaşlarm benim oldukça küçük olan makyaj çantamı merakla ve hayranlıkla karıştırıp bilmedikleri ürünlerin ne işe yaradığını sormuşlardı tek tek. Hatta o kadar bayıldılar ki, "giderken makyaj çantanı burada bırak", "parasız kalırsan makyaj malzemelerini sat" falan diye şaka yapıyorlardı. Makyaj malzemelerimi gösterdim, şok oldular.
Tanıştığım kızlardan birinin adı "Deborah"ydı. Deborah Milano diye bir kozmetik markası olduğunu söyleyince çok şaşırdı. Bilseydim geniş çaplı bir set hazırlayıp götürürdüm Deborah'dan :)

Brezilya'dan kozmetik-bakım eksenli izlenimlerimin sonuna geldik. Bundan sonraki adım Arjantin'den izlenimlerim olacak. 
Güney Amerika maceramdan fotoğrafları takip etmek isterseniz instagram sayfama beklerim :)

30 yorum:

 1. Bayıldım bu yazına,saç ürünleri harika görünüyor:)ben çok merak ederim diğer ülkelerde ne satılıyor,neler kullanıyorlar diye:)yalnız fiyatlar ne kadar yüksek öyle,bizde az çeşit var ve pahalı satılıyor derken,daha beteri varmış:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oo, o zaman Güney Amerika kıtası hakkında merakın dinecek. Diğer ülkelerden de yazılar paylaşacağım önümüzdeki 2 ayda.
   Bizde yine cennet. Burda var olan 3-5 mağazanın da yılın belirli zamanlarında %50 indirim yaptığını zannetmiyorum mesela :) Bir Brezilyalı Türkiye'ye gelse Watsons'ta bile kendini kaybeder :)

   Sil
 2. tek solukta okudum ve çok şaşırdım. nedense brazilya kadınalrı ciltlerine çok önem veriyormuş gibi bir izlenimim vardı çok duru bir ciltleri olduğunu düşünmüşümdür hep brazilya fönü yaptırmayı düşünüyorum burada sen memnunmusun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyazların ciltleri düzgün ama esmerleştikçe cilt sorunları artıyor. Birkaç dermokozmetik markası var, onlar da aşırı pahalı, çok tercih ettiklerini zannetmiyorum.
   Marketlerde satılan 2-3 markayla idare ediyorlar.

   Çok memnunum Brezilya fönünden. Bozulduğunda bir daha yaptırmayı düşünüyorum hatta :)

   Sil
 3. Çok ilginç bir yazı olmuş :) bizse buralarda kabartmayı önleyici yada hakikaten bakım yapan saç bakım ürünleri bulmak için deneyip duruyorken onlar ise makyaj ürünlerine hayretle bakıyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahah, aynen :) Gelirken hediye olarak makyaj malzemesi getirseymişim çok makbule geçermiş :)

   Sil
 4. Brezilyalı kadınların böyle cilt bakım ve makyaja önem vermemelerine oldukça şaşırdım açıkçası. Malum fizikleri, ten renkleri özenilesi kusursuzlukta. Çok farklı düşünmüştüm bu yüzden, hayal kırıklığına uğradım. :D Kendine dikkat et oralarda güzellik. Daha fazla paylaşımlarını beklemekteyim. :-*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fiziklerinin o kadar özenilesi olmadığını test ettim, onayladım. Bizim gördüğümüz Brezilyalılar manken, sokaktakiler ise etli butlu. Hepsinin kalçaları geniş, ama selülit dolu en basitinden.
   Ten rengi ise bölgeden bölgeye göre değişiyor. Kuzeyliler zenci, güneyliler Avrupalı gibi bembeyaz. Esmerler de var tabii, ancak dediğim gibi, çok aman aman güzel görmedim :)

   Hehe, teşekkürler, vakit bulduğumda yeni yazılar geliyor :)

   Sil
 5. Cidden içim gitti.. biz burda çoğu ürünü aşırı ve gereksiz pahalı bulurken onlar için durum daha da fenaymış. Topu topu 3 markanın cilt bakım ürünü var.. Ama eğer bizdeki gibi saçma sapan bir yurtdışı kozmetik yasakları yoksa istedikleri ürüne kolayca sahip olabilirler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beterin beteri var :) Elektronik de bizdekinden bile pahalı.
   Sanırım tam anlamıyla bir yasak yok ama gümrükte sorun çıkarıyorlar. Yüzü astarından pahalıya gelmesin diye tercih etmiyorlar pek.

   Sil
 6. Şimdi sen söyleyince farkettim, daha önce gittiğim dil okulunda 4 Brezilyalı vardı ve hiç makyaj yapmazlardı ama çok güzel dümdüz, upuzun, simsiyah saçları vardı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kessssin Brezilya fönü yaptırıp gelmişler, kessssin! :))

   Sil
 7. Çok güzel bi yazı olmuş ya :D Çok şaşırdım pahalılığa ve makyaj malzemelerinin azlığına :D O kadar düz saç seviyorlarsa benim doğuştan fönlü saçlarımı satmamı teklif ederlerdi heralde :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederiim :)
   Doğuştan fönlü saçlı insanlara özendiğim kadar çok az kişiye özenmişimdir. Brezilya'da olsan herkes sinir olurdu sana :p

   Sil
 8. hola chicas :D nerden duymuşum bilmiyorum ama aklımda yankılandı :D saçları gerçekten güzel, nedeni anlaşıldı şimdi :) çok güzel bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzellik sırlarını açığa çıkardım, haha :)
   teşekkür ederim :)

   Sil
 9. Bayıldım bu yazıya! Erasmus yaptığım dönemde Brezilyalı arkadaşlarımın neden bu kadar bakımsız ama saçlarının güzel olduğunu da anlamış bulundum:)) Pasaklılar sanıyordum günahlarını almışım.
  Merakla diğer postları da bekliyorum.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :D
   Hahah, saçları için yaptıkları bakımları, döktükleri paraları görsen bi de... :))

   Sil
 10. Super bir yazi olmus devamini bekliyorum mutlaka :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senden duymak ne güzel, çok teşekkürler :)

   Sil
 11. Yazın gerçekten çok güzel olmuş. Türkiye pahalı derken Brezilyanın da böyle olmasına sevindim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kozmetikte ve elektronikte Türkiye'den bile pahalı ülkeler olmasına ben de şaşırdım, daha pahalısı nasıl olabilir diye düşünüyordum, cevabımı buldum :)

   Sil
 12. Saç bakım ürünü bu kadar çok olup cilt bakım ürünü yok denecek kadar azken genel olarak ciltleri nasıl ki? Genetik olarak çok harika ciltlere mi sahipler acaba yada biz çok mu sorunluyuz milyon çeşit sivilce akne kremleri falan bulabiliyoruz :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, aksine, ciltleri bizimkinden kötü. Ona rağmen fazla ürün çeşitleri yok. Biz yine iyiyiz :)

   Sil
 13. Bence koyu tenli oldukları için makyaj yapmak zaten çok zor olmalı. Çok ihtiyaç duyduklarını sanmıyorum :/ İnanamadım çok pahalı ürünler, orada yaşamak istemezdim ülkemizdeki fiyatlardan şikayetçiyiz birde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha önce başka bir arkadaşa yazdığım gibi, koyu tenli olmaları tamamen genelleme. Çok çok açık tenlileri de var, esmerleri de zencileri de. Ama emin ol, zenciler senin benim kadar makyaj yapıyor. Hostel'deki arkadaşlarımdan biliyorum :)

   Sil
 14. Ya çok ilginç ya , sayende ülkemizin bir kez daha kıymetini anladık. Biz türkiye kozmetikte pahalı derken ooo , orası daha beter gerçekten , en azından bizim seçme şansımız var pahalı bulursan ucuzundan l, rekabet var firmalar indirim yapıyor falan ama ordaki kadınlara yazık , ama gözüm en çok kiloluk keratinlerde kaldı vallah :)
  Raflara bakarkende bizim marketlerde geziyormuş gibi oldum , hep bizdeki şampuanlar :)) Yazın için teşekkürler , kendine iyi bak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. selamlar,
   birçok arkadaşımın da gözü o kiloluk keratinlerde kalmış, benim kafama da sonradan dank etti :) gereksiz şeyleri bavuldan çıkarıp keratinleri alsaymışım diyorum şimdi de :)

   Sil
 15. Merhaba,
  Blogunuzu çok beğendim ve sizi takibe aldım.
  Sevgiler,
  Bende bloguma beklerim http://hayatimakyajla.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 16. Bizde olmayan Cilt bakımı ürünlerinden gördüm sanki:) yaşanacak yerler... Bu arada blogunuzu çok beğendim.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ShareThis